Изборът ни на мебели не засяга само домовете и семействата ни, но и хората и общностите в другия край на света. Да погледнем по-отблизо факторите, влияещи върху нашето здраве.
Обратно на общоприетото схващане, въздухът в дома ни може да бъде от 2 до 5 пъти по-лош от въздуха навън и често причина за това са нещата, които внасяме в него. Два основни фактора са важни когато става дума за влиянието на мебелите върху здравето ни – как са сглобени и как са завършени. Първият се отнася не само за изграждането – как са залепени частите – но и при мебели от шперплат и плочи от дървесни частици със средна плътност или т.нар. MDF, как са създадени самите плоскости.
Много от разпространените лепила, с които се слепват масивно дърво, шперплат и частици със средна плътност или MDF, съдържат вредни органични съединения (молекули на въглеродна основа), които се изпаряват от мебелите и навлизат директно във въздуха, който дишаме. Вдишването на тези летливи органични съединения (ЛОС) с течение на времето може да доведе до алергии, астма и дори рак и определено трябва да се избягват.
Колкото до облицовката на мебелите отново се сблъскваме със същото – бои, лакове, уретани, често съдържащи ЛОС, които лесно навлизат във въздуха удома (това се случва от само себе си при стайна температура), а оттам и в дробовете ни. Основното правило – ако мирише лошо (нали знаете онази силна и непоносима миризма, и парене в носа), значи е лошо. Ето няколко важни правила при избора на мебели:
- Избягвайте частици и шперплат с формалдехид базирани лепила
Тези продукти от дървесина могат да са и еко, защото използват остатъците от стружки и стърготини, които иначе биха се изхвърлили. Но само ако частиците са свързани с лепила на водна основа. Ако производителят или търговецът не може да ви гарантира това, пропуснето го.
- Потърсете бои, покрития и лакове без или с ниско съдържание на ЛОС
Без значение дали мебелите са от фурнир, частици или масивно дърво, избягвайте лакираните или боядисани с продукти с високо съдържание на ЛОС. Това също е малко трудна задача, но най-сигурно е ако си купите недовършени мебели и изберете сами покриващия лак или боя. Също така може сами да си направите натурален лак за дърво.
- Потърсете лепила на водна основа
Звучи тривиално, но дори мебелите, сглобени с пирони и винтове, съдържат изненадващо голямо киличество лепила.
- Изберете винтидж мебели
Мебелите втора ръка и винтидж мебели, освен ако скоро не са били обработвани с лакове и бои, не са източник на силни изпарения на вредни газове. С малко търпение и въображение може сами да ги обновите.
Няма ли оправата тая държава, до кога ще търпим подобно поведение
От доста време се говори за тези отровни мебели. Като се замислим всяка една вещ може да бъде отровна и неприятна за здравето на човека, особено за малките деца те като започнат да ги хапват и да си чешат зъбчетата като малки кученца. Тук е важно да не им даваме да го правят особено ако на скоро сме боядисвали дадена маса или мебел. Тогава самият аромат също може да им влияе неблагоприятно. Благодаря за подробната статия.
МДФ-ът ми докара такива обриви по цялото тяло , но от управата на фирмата се правят на глухи петли , че не съществува такъв риск , да съм прихванал алергичните обриви идентифицирани , като розов лишей от тяхната дейност. Ако някой е с подобен феномен , моля да сподели , тъй като явно местото ми не е в тази фирма , но още се колебая да си подам ли молбичката или да изчакам , което може да е с фатални последици за мен самия.